Virtual Conference Agenda

Recorded videos of each session are available below

Click below to see the agendas for each day.

WEDNESDAY, OCTOBER 20 (Research Day)

10:45-11:00 ET

Welcome – Ethan Huffman

Best Papers Announcement

11:00-12:30 ET

Plenary Speaker: Energy Equity and Economic Development Opportunities on the Path to Zero Carbon
Interviewer
Andrew McIlroy, ALD for Energy and Homeland Security, Sandia National Laboratories

Speaker
Kate Gordon, Senior Advisor to Secretary of Energy

Plenary Panel: How do we maintain or even improve resilience in the drive towards Net‐zero carbon
Moderator
Amy Myers Jaffe, Managing Director of the Climate Policy Lab at The Fletcher School at Tufts University

Panelists
Michael Pesin Deputy Assistant Secretary for the Advanced Grid Research and Development Division, OE
Alice Caponiti, Deputy Assistant Secretary for Reactor Fleet and Advanced Reactor Deployment, NE
Alejandro Moreno, Deputy Assistant Secretary for Renewable Power, EERE

Video Link

12:30-12:45 ET

Break

12:45-2:15 ET

SESSION 1

TRACK 1:  Autonomous Intelligence for
Cyber‐Defense Agents

Moderator
Nate Evans, ANL

Presenters
Nate Evans, ANL
Ben Blakely, Dwolla
Paul Theorn, Thales
S. Jay Lang, RIT
Venkatramanan Subrahmanian,
Northwestern
Martin Drasar, Masaryk University

Video Link

TRACK 2: Future Challenges in Human‐
Technology Integration: A Sponsor’s
Perspective

Chairs
Katya Le Blanc, INL; Corey Fallon, PNNL

Video Link

TRACK 3:  Convergence of Resilience and
Equity

Chair
Bobby Jeffers, Sandia

Panelists
Rosanne Ratkiewich, CPUC
Shay Bahramirad, Quanta Technology
Adaora Ifebigh, NRECA
Kyle Spencer, City of Norfolk

Video Link

2:15-2:45 ET

Lunch Break

2:45-3:45 ET

SESSION 2

TRACK 1: Cognitive Systems Papers

Chairs
Nathan Lau, VT; Katya Le Blanc, INL;
Corey Fallon, PNNL

 

  • A Methodology for Assessing Risk to
    Inform Technology Integration, Corey
    Fallon, PNNL
  • Exploration of Time‐Based Resilience
    Measurements for Next Generation
    Combat Vehicle Teams, Hudson
    Graham, ASU

Video Link

TRACK 2: Cyber System Papers

Chairs
Nate Evans, ANL; David Manz, PNNL;
Char Sample, MTSI

 

  • Continuous Infrastructure Assessment
    for Key Business Functions in Changing
    Environments, Gabriel Weaver, UIUC
  • A Cyber‐Resilience Risk Management
    Architecture for Distributed Wind,
    Megan Culler, INL
  • Digital data provenance for the power
    grid based on a Keyless Infrastructure
    Security Solution, Sri Nikhil Gupta
    Gourisetti, PNNL
  • Leveraging STIX for Actionable
    Intelligence and Automated Response,
    Christian Hunt, CSSRT

Video Link

TRACK 3: Community/Infrastructure
Papers

Chairs
Raymond Byrne, Abraham Ellis, SNL;
Stephanie Pilkington, UNCC

 

  • Refueling Delay Models in
    Heterogenous Road Networks for
    Wireless Communications Base Station
    Gensets Operating in Extreme
    Conditions, Vaidyanathan
    Krishnamurthy, UTA
  • Statistical Evaluation of Flooding
    Impact on Power System Restoration
    Following a Hurricane, Grant Cruse,
    UPitt
  • Quantifying Resilience Value of Solar
    plus Storage in City of Reno,
    Mohammed Ben Idris, UNR
  • Resilient Recovery Features of Offshore
    Wind Farm with Maintenance Service,
    Bartosz Skobiej, GAC

Video Link

3:45-4:00 ET

Break

4:00-5:00 ET

SESSION 3

TRACK 1: Control Systems Papers

Chairs
Kris Villez, ORNL; Quanyan Zhu, NYU;
Kevin Schultz, JHUAPL

 

  • Novel Data Driven Noise Emulation
    Framework using Deep Neural Network
    for Generating Synthetic PMU
    Measurements, Sri Nikhil Gupta Gourisetti, PNNL
  • Automatic Drift Correction through
    Nonlinear Sensing, Kris Villez, ORNL
  • Adaptive, Cyber‐Physical Special
    Protection Schemes to Defend the
    Electric Grid Against Predictable and
    Unpredictable Disturbances, Shamina
    Hossain‐McKenzie, SNL
  • Hiererchical Operation of Flexible
    Building Microgrids for Distributed
    Critical Loads Resiliency, Manohar
    Chamana, TT

Video Link

TRACK 2:  Cyber Systems Papers

Chairs
Nate Evans, ANL; David Manz, PNNL;
Char Sample, DoD

 

  • Chaos Engineering for Enhanced
    Resilience of Cyber‐Physical Systems,
    Charalambos Konstantinou, KAUST
  • Data‐Driven Suitability Analysis to
    Enable Machine Learning Explainability
    and Security, Shaya Wolf, INL
  • On the Limits of EM Based Detection of
    Control Logic Injection Attacks In Noisy
    Environments, Konstantinos Kolias, UI
  • Infrastructure eXpression for Codified
    Cyber Attack Surfaces and Automated
    Applicability, Rita Foster, INL

Video Link

TRACK 3: Communications Crossover
Papers

Chairs
Eyuphan Bulut, VCU; Kemal Akkaya, FIU;
Brad Nelson, INL

 

  • Modular Network Stacks in the Real‐
    Time Executive for Multiprocessor
    Systems, Vijay Banerjee, UC, Colorado
    Springs
  • Analyzing Implicit Interactions to
    Identify Weak Points in Cyber‐Physical
    System Designs, Jason Jaskolka, CU
  • Cyber Senses: Modeling Network
    Situational Awareness after Biology,
    Benjamin Blakely, ANL

Video Link

5:00-5:15 ET

Break

5:15-6:15 ET

SESSION 4

TRACK 1: Supply Chain Security for
Industrial Control Systems

Chair
Quanyan Zhu, NYU

Presenters
Jennifer Pederson, CISA
Charmaine Sample, MTSI
Sachin Schetty, Old Dominion University
Junaid Farooq, University of Michigan

Video Link

TRACK 2: Secure and Resilient Wireless Communications for Distributed Electric Grid Operations, 5G Capabilities 

Presenters 
Brad Nelson, INL 
Daniel Bennett, NREL 
MD Touhiduzzaman, NREL 
James Ogle, PNNL 

Video Link

TRACK 3: “Homeland” Critical
Infrastructure Resiliency Tabletop
Exercise

Moderator 
Kendall Bean, Univ of Idaho  

Presenters 
Chandler Bean, BYU-I 
Michael Haney, U of Idaho 

Video Link

Contact Us

14 + 1 =